Rádiójeles pontosítás atomóráról
Avagy az időszabvány alapján vezérelt órák: az adás alapja egy cézium-133 atommal működő ún. atomóra. Az első ilyen órát Angliában építették meg, 1955-ben. Ezek után nemzetközileg elfogadták szabványként az atomórák által előállított másodpercet, mint a másodperc meghatározását.
Az atomórák ipari jellegű létesítmények. Azokat, amelyekre rádióadót telepítettek (időjelet sugárzó rádióadók) idősablonként használják az adott régiókban. Ilyen adóból közel 30 van a világon. Az órák csak néhány torony jelére képesek szinkronizálni. Van olyan, amelyik csak a saját régiójáét tudja használni, de sok éve egyre több az ún. multi band óra is, amelyek képesek több régió tornyára is szinkronizálni. A közép-európai idő jelét a Mainflingen-ben (Németország, Frankfurt mellett) található adótorony sugározza. Ez a DCF77 jel, amely közel teljes Európát lefedi (kb. 2000 km-es sugarú körzetben fogható):

A világ első rádiófrenkvencián távvezérelt magánhasználatra alkalmas hordozható asztali óráját amerikában gyártották. Az első asztali órát ezzel a technológiával, amelyet szériában gyártottak, a JUNGHANS gyártotta, 1985-ben:

A VILÁG ELSŐ rádiófrekvencián távvezérelt karórát szintén a JUNGHANS hozta forgalomba 1990-ben: JUNGHANS MEGA 1. A vevő antenna az óraszíjba volt beleépítve. Ilyen óraszíjat utoljára 2015-ben szereztünk be, és a Junghans magabiztosan szállította...


A Junghans azóta is élen jár ezen órák gyártásában, mind technológiailag, mind dizájnban: a JUNGHANS MEGA és a JUNGHANS MEGA SOLAR szerkezetek már bizonyították megbízhatóságukat. 2018-ban egy új szerkezetet fejlesztett a Junghans, ami rendkívül innovatív, és kvarc szerkezet létére gyönyörű. A Junghans J101 :

Ami érdekes, hogy a rádiófrekvencián távvezérelt órák technológiáját alig néhány óragyártó használja a JUNGHANS-on kívül. Pontosabban: CITIZEN, CASIO, SEIKO. Mindhárom cég szintén saját fejlesztésű szerkezeteket használ az ilyen karórákban.
A CASIO (már egészen alacsony ártól elérhetőn) magabiztosan ún. CASIO WAVE CEPTOR jelzéssel ellátott, a legtöbbször ún. "multi band", azaz több toronyra is szinkronizáló rádiójel vezérelt órákat gyárt. A CASIO G-SHOCK és a CASIO EDIFICE rádiójel vezérelt modellek szuperellenálló órák is egyben.
A CITIZEN a rádiófrekvencián távvezérelt karórák között a legsikeresebb modelleket gyártja CITIZEN RADIO CONTROLLED néven. Köszönhető ez a CITIZEN nem megosztó stílusának, stabil minőségének és az általunk is immár 1999-től megtapasztalt "CITIZEN" megbízhatóságnak. Nem mellesleg a CITIZEN rádiójel vezérelt szerkezetei mind fényenergiával működő szerkezetek, azaz CITIZEN ECO-DRIVE-ok. Ezeket a CITIZEN csakis a legellenállóbb tokokba szereli, és az európai modelljeit kivétel nélkül karcálló zafírkristály üveggel látja el, így ezek a CITIZEN referenciamodelljei. Mindezt a CITIZEN elérhető árfekvésben kínálja.